Szkielet ciężki


Domy w technologii ciężkiego szkieletu drewnianego (zwanego też słupowo-ryglowym) budujemy wtedy, gdy chcemy wykorzystać elementy konstrukcyjne ścian do dekoracji. Elementy te w zależności od preferencji mogą być widoczne od wewnątrz lub zewnątrz, w przypadku domów letniskowych nawet z obu stron. Konstrukcja może być także ukryta, choć decydując się na szkielet ryglowy warto wyeksponować wykonane z dużą precyzją zamki i połączenia ciesielskie. Poszczególne elementy łączone są za pomocą łączników ciesielskich Spax, a w miejscach widocznych dodatkowo wykonywana jest imitacja połączeń na dyble drewniane lub kute gwoździe. Budowane przez nas domy w technologii szkieletu ciężkiego mogą być wykonane w jednej z dwóch poddtechnologii: z kantówki lub z drewna okrągłego.

Szkielet tradycyjny z kantówki

Elementy wykonywane są z drewna czterostronne struganego o dużych przekrojach. Standardowo przekrój ten to 15x15cm, na życzenie wykonujemy też szkielet z elementów o przekroju 20x20cm. Ściany działowe wykonywane są zazwyczaj w systemie szkieletu lekkiego, chociaż nie jest to reguła – w przypadku, gdy konstrukcja ściany ma pozostać widoczna wykonujemy ją w systemie ryglowym. Drewno jest oczywiście zabezpieczone przeciw-biologicznie, na życzenie malujemy je również wysokiej klasy olejami i woskami, wysycają one drewno, podkreślając tym samym strukturę drewna. Istnieje możliwość użycia preparatów utrzymujących naturalny kolor lub zabarwienia w wielu możliwych wariantach.

Elementy drewniane wycinane są na centrum obróbczym CNC ( dzięki temu mamy pewność, że wszystkie elementy zostały wycięte właściwie i wyeliminowany jest błąd ludzki). Dzięki systemowi projektowania Dietrich’s mamy też możliwość dokładnego zaprojektowania wszystkich drewnianych elementów dekoracyjnych jak ogony krokwi, parzenice, zakończenia płatwi czy belek stropowych – wykorzystujemy te możliwości do tworzenia pięknych i unikalnych konstrukcji ciesielskich.

 

Szkielet tradycyjny z drewna okrągłego

W tym przypadku, drewno jest korowane ciśnieniowo wodą, tak jak to robimy zazwyczaj dla domów z bali. Używane jest drewno jodłowe, o średnicy od 20 do 30cm, które zapewnie konstrukcji sztywność i wytrzymałość. Elementy łączone są na czopy i gniazda, z użycie metody full scribe, co oznacza, ze mimo, iż powierzchnie styku są nieregularne, połączenia są bardzo ścisłe. Tak wykonane zamki ciesielskie dają naprawdę imponujące wrażenie. Obróbka drewna jest wówczas 100% ręczna, nie są używane żadne stacjonarne maszyny i zautomatyzowane procesy, trasowanie, wycinanie i  pasowanie elementów zależy wówczas jedynie od wprawnej ręki cieśli.