Domy z bali


Domy z bali mają w sobie coś, czego nie może dać nam żadna inna technologia – najłatwiej jest chyba określić to jako pierwotne poczucie bezpieczeństwa. Masywne przekroje, niepowtarzalne usłojenie bali, surowość formy i wszystko co można by nazwać „niedoskonałością” w przypadku innych materiałów budowlanych, a które w przypadku drewna świadczą właśnie o jego doskonałości – wszystko to sprawia, że przebywając w domu z bali czujemy się bliżej natury. Domy z bali są przed wszystkich dla ludzi, którym pęknięcia drewna i jego ciągła praca nie będzie ściągała snu z powiek, dla których widok sęków, zakorków, pęknięć czy nieregularność kształtów będą działały kojąco.
Pamiętajmy jednak, że fakt, iż dom jest wykonany w technologii węgłowej nie oznacza, że nie można wnętrza domu wykańczać gładkimi powierzchniami np. tynkami glinianymi. W przypadku bali o średnicy mniejszej niż 30cm zalecamy dodatkową warstwę ocieplenia, co oznacza, że i tak musimy zadecydować o wyborze materiału widocznego od wewnątrz. Najlepiej sprawdzają się wnętrza niejednolite, na przykład takie, w których część powierzchni jest wykończona drewnem, a część tynkiem glinianym i kamieniem.
Istnieje wiele kształtów bali, poczynając od prostokątnych przez cylindrowane, kończąc na balach posiadających wszystkie naturalne obłości i krzywizny rosnącego drzewa. Wybór bali wiąże się osobistą estetykę, zastanym sąsiedztwem budowanego domu , preferowanym stopniem naturalności kłody, a także tym, czy chcemy dom dodatkowo ocieplać.